Какво представлява диарията?
Диарията се проявява чрез внезапна промяна в честотата и консистенцията на изпражненията. За диария говорим при повече от 3 меки или течни изпражнения на ден.
Ако диарията продължава по-малко от 2 седмици, това е „остра диария“. В повечето случаи острата диария се проявява изведнъж, дори да не е имало проблем с дейността на червата до този момент.
В повечето случаи острата диария е инфекциозна – проявява се вследствие на вирусна чревна инфекция, на бактерии или паразити. Тази преходна диария най-често отшумява спонтанно или след симптоматично лечение в рамките на 2 до 3 дни, без да се появява отново в краткосрочен план.
Острата диария е често срещана. Човек има средно по един епизод на остра диария всяка година. По-голяма част от тези епизоди са кратки, с продължителност под 24 часа.
Причини за диария
Диария на пътешественика
С диария на пътешественика се обозначава обикновено диария при пътувания. Това е инфекциозна диария, която може да ви засегне по време на престой в друга държава, където хигиенните условия невинаги се спазват. Обикновено се причинява от бактерии, разпространявани чрез храната.
Посетете специалната ни рубрика „Диария на пътешественика“.
Гастроентерит
Острият гастроентерит е възпаление на лигавицата на храносмилателния тракт, което води до диария, нерядко съпровождана с коремни болки и повръщане. Това е често срещано състояние – през 2016 година над 80% от всички инфекциозни чревни заболявания в България са били от групата на острите ентероколити и гастроентерити.
Посетете специалната ни рубрика „Гастроентерит“.
Диария вследствие на стрес
Връзката между стреса и диарията е доказана – стресът ускорява дейността на червата. Съответно стресова ситуация би могла да предизвика диария.
Хранителна диария
Острата диария може също така да има хранителен произход – хранителна непоносимост или хранително отравяне със замърсени хранителни продукти. Много видове храни могат да предизвикат диария: готвени ястия, много люто, морски дарове, сладкарски изделия, непастьоризирани млечни продукти и др.
За да намалите риска от остра диария, препоръчително е да съхранявате свежите продукти в хладилника. Размножаването на бактериите в тези храни е по-бързо при по-топли условия. Уверете се, че спазвате срока на годност върху опаковките на продуктите и почиствайте често хладилника отвътре.