Какво представлява диарията на пътешественика?
Това със сигурност ви се е случвало вече по време на престой в страна с топъл климат. Вероятно сте консумирали ястие, замърсено с микроби, и сте прекарали няколко досадни дни в тичане до тоалетната, преди всичко да се нормализира. Нищо сериозно – това се нарича диария на пътешественика. Тя е често срещано състояние, засягащо близо 1 от 3-ма туристи и в общия случай се дължи на бактерия, разпространявана чрез храната.
Симптоми на диарията на пътешественика
Диарията на пътешественика обикновено се проявява през първата седмица от пътуването. Началната фаза може да е много остра (4 до 6 течни изхождания на ден), придружена от коремни болки, гадене и повръщане. Острата диария най-често е безвредна и с кратка продължителност (24 до 48 часа), но в 30% от случаите се налага да се остане в леглото или дори да се промени пътуването.
Как да предотвратим диарията на пътешественика?
Ако пътувате в рискова държава, ето няколко правила, които да спазвате, за да ограничите риска от диария на пътешественика:
- мийте си често ръцете, особено преди хранене. Винаги измивайте ръцете си, след като сте използвали тоалетната. Когато няма вода и сапун, може да използвате гел или водно-спиртен разтвор;
- пийте само бутилирана (помолете да бъде отворена пред вас) или обработена вода;
- избягвайте всичко, което може да съдържа непреварена вода: сладолед, кубчета лед, чешмяна вода. Не забравяйте да миете зъбите си с бутилирана вода;
- не консумирайте зеленчуци или сурови плодове, които не можете да обелите сами;
- избягвайте пресни плодови сокове, приготвени по традиционен начин;
- не пийте мляко, което не е било пастьоризирано или преварено, или не е съхранявано в хладилна витрина;
- избягвайте необработено месо и риба;
- ограничете консумацията на морските дарове;
- избягвайте готвени ястия, които се консумират студени;
- по възможност избягвайте консумиране на храна, продавана на улицата, освен ако не е добре обработена и все още гореща. Студените бюфети също може да представляват риск.
Заредете добре аптечката си за пътуването
Ако не знаете какво да вземете в аптечката си за пътуването, не забравяйте да се посъветвате с вашия фармацевт преди да заминете в чужбина. Той може да ви препоръча решения, съобразени с вашата дестинация, като например:
- антидиарични лекарствени продукти;
- антибактериален гел за ръце или водно-спиртни разтвори;
- репеленти срещу комари;
- слънцезащитни продукти;
- термометър и др.
Той може също да ви препоръча да се консултирате с вашия лекар, преди да заминете, ако сметне за необходимо.
Какво да правим, ако имаме диария на пътешественика?
Диарията на пътешественика трябва да се лекува като всяка друга остра диария:
- добра рехидратация с често поемане на солени или сладки напитки: вода, подсладена вода, сода, зеленчукови бульони и др.
- адаптиране на хранителния режим – поемане на по-лека и лесна за обработване храна по-често. За предпочитане консумирайте: ориз, варени моркови, банани. Избягвайте: мляко, сурови плодове и зеленчуци, замразени храни и напитки.